علائم و نشانه های افسردگی

چهارشنبه 24 فروردین 1401 روانشناسی
افسردگی

افسردگی یا مالیخولیا یک وضعیت پیچیده بدون الگوی مشخص یا علائم مشخص است.

افسردگی یکی از مبرم‌ترین نگرانی‌های سلامتی در زمان کنونی است و مردم از همه نسل‌ها در سراسر جهان را آزار می‌دهد. این یک وضعیت نسبتا مبهم و چند بعدی است که می تواند جلوه های مختلفی داشته باشد. ساده لوحانه و ساده انگارانه است که فرض کنیم گاهی اوقات “احساس آبی” به افسردگی منجر می شود، در حالی که مشکل بسیار بیشتر از این است.

در حال حاضر، تقریباً همه گهگاهی دچار حالات بد و احساس ناامیدی می‌شوند، اما این حالت‌ها لزوماً به عنوان افسردگی واجد شرایط نیستند. تشخیص این وضعیت می تواند دشوار باشد زیرا علائم افسردگی می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و هیچ آزمایشی برای اثبات یا رد این حالت وجود ندارد.

افسردگی چیست؟

غمگین بودن طولانی‌ مدت، بی‌علاقه‌گی به اموری که قبلا‌ً دوستشان داشتیم، کاهش تمرکز، خستگی بیش‌ از حد و حالت‌هایی از این دست، می‌توانند نشانه‌های افسردگی باشند. این بیماری، احساسات و افکار و رفتار ما را عوض می‌کند. افسردگی می‌تواند با مشکلات هیجانی و جسمی همراه باشد.

افراد افسرده هم می‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی‌ارزشی، شرمساری یا بی‌قراری داشته باشند. ممکن است آن‌ها اشتیاق خود در انجام فعالیت‌هایی که زمانی برایشان لذت‌بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی‌میل و کم‌اشتها شوند، تمرکز خود را از دست بدهند، در به‌خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل، برخورد کنند

افسردگی

افسردگی

علائم و نشانه هایی که نشان دهنده افسردگی هستند

در عمل عمومی، تشخیص افسردگی در صورتی انجام می شود که تعدادی از علائم و نشانه ها از حداقل سه دسته از دسته های ذکر شده در زیر مشاهده شود:

1. علائم جسمی

-کم خوابی یا زیاد خوابیدن
-پرخوری یا از دست دادن اشتها
-خستگی
-دردهای غیرقابل پاسخ مکرر مانند معده یا سر
-وزن تغییر می کند

2. علائم رفتاری

-عدم تمرکز
-مشکل در تصمیم گیری
-نگرانی‌ها یا ایده‌های غیر واقعی، فکر کردن بیش از حد (مثلاً اینکه مردم شما را دوست ندارند یا شما یک بیماری لاعلاج دارید)
-بی علاقگی به فعالیت های لذت بخش قبلی
-مشکلات جنسی
-از نظر اجتماعی و عاطفی از دوستان نزدیک و خانواده دور هستند
-انتقاد شدید و ناعادلانه از خود به دلیل ایرادات و اشتباهات درک شده
-رفتار بی پروا برای فرار از واقعیت، که با سوء مصرف مواد، رانندگی عجولانه، قمار اجباری، یا ورزش های خطرناک مشخص می شود.

 

3. علائم عاطفی

-فکر فرار از موقعیت
-احساس گناه
-احساس شدید بی ارزشی
-احساسات و افکار منفی
-احساس انزوا
اعتماد به نفس پایین
-ناراحتی عمومی
-افکار و تمایلات خودکشی
-بلاتکلیفی

در صورت مشاهده این علائم مهم است که با پزشک مشورت کنید، زیرا این علائم می تواند زندگی شما را در زمینه های مختلف تحت تاثیر قرار دهد. علائم افسردگی و/یا افکار خودکشی را نباید ساده انگاشت و باید فورا به آنها رسیدگی کرد.

افسردگی

افسردگی

افسردگی چقدر شایع است؟

تقریباً 20 تا 25 درصد از زنان و 7 تا 12 درصد از مردان حداقل یک بار در طول زندگی خود افسردگی را تجربه می کنند.

افسردگی اساسی در زنان بیشتر از مردان شایع است. در سال 2010، شیوع آن در زنان 5.5 درصد و در مردان تنها 3.2 درصد بود. این مقادیر نشان دهنده بروز 1.7 برابر بیشتر افسردگی اساسی در زنان است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) گزارش داد که افسردگی ممکن است در سال 2020 به دومین بار بیماری جهانی تبدیل شود. ممکن است در برنامه اقدام شکاف سلامت روان WHO به یک شرط اولویت تبدیل شود.

بر اساس یک مطالعه، مردان 20.9 برابر بیشتر از عموم مردم در معرض خودکشی هستند. برای زنان، این تعداد 27 است.
افسردگی در مقابل غم

معمولاً افراد غمگینی عمومی را با افسردگی اشتباه می گیرند. غم و اندوه یک واکنش عاطفی سالم بدن به موقعیت های دشوار است. این احساس می تواند با گذشت زمان و تغییر شرایط محو شود و نیازی به درمان نداشته باشد.

از سوی دیگر، افسردگی می تواند تا حد زیادی بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد و معمولاً برای کاهش علائم نیاز به درمان دارد.

یک اختلال افسردگی اساسی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد و برنامه روزانه شما را مختل کند و همچنین بر روابط شما تأثیر بگذارد. در حالی که غم و اندوه یکی از علائم رایج افسردگی است، به تنهایی فرد را به عنوان افسرده طبقه بندی نمی کند.

 

Capture 133

راه حل برای شما که نگران آینده ای

بازگشت اعتماد بنفس با چند راه حل ساده

بازگشت اعتماد بنفس با چند راه حل ساده

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا