اسکلت انسان/ حقایقی درباره استخوان‌بندی انسان

چهارشنبه 30 فروردین 1402 سلامت
اسکلت انسان

استخوان ها و اسکلت انسان

سیستم اسکلتی

اسکلت انسان:به تمام استخوان های بدن انسان، سیستم اسکلتی می گویند. سیستم اسکلتی استحکام و استحکام را برای بدن ما فراهم می کند، بنابراین ما فقط مانند چتر دریایی به اطراف نمی چرخیم. ما 206 استخوان در بدن داریم. هر استخوان عملکردی دارد. برخی از استخوان ها از قسمت های نرم تر و شکننده تر بدن ما محافظت می کنند. به عنوان مثال، جمجمه از مغز محافظت می کند و قفسه سینه از قلب و ریه های ما محافظت می کند. سایر استخوان‌ها، مانند استخوان‌های موجود در پاها و بازوها، به ما کمک می‌کنند تا با حمایت از ماهیچه‌هایمان حرکت کنیم.

سیستم اسکلتی شامل چیزی بیش از استخوان است. همچنین شامل تاندون ها، رباط ها و غضروف می شود. تاندون ها استخوان های ما را به ماهیچه ها می چسبانند تا بتوانیم به اطراف حرکت کنیم. رباط ها استخوان ها را به استخوان های دیگر متصل می کنند.

دو نوع اسکلت وجود دارند:

  • استخوان‌بندی درونی (Endoskeleton)
  • استخوان‌بندی بیرونی (Exoskeleton)
اسکلت انسان

اسکلت انسان

نقش اسکلت آدمی

در انسان مانند جانوران دیگر، وظیفه اسکلت عبارت است از:

  • حفاظت اندام‌هایی مانند مغز، قلب، شش‌ها
  • حرکت
  • خون سازی و تولیدگلبول قرمز
  • تکیه‌گاه ماهیچه‌ها قرار می‌گیرد.

در عین حال مغز استخوان‌های پهن (به غیر از استخوان‌های دنده) مرکز گلبول سازی است. همچنین استخوان را باید منبع مهم ذخیره مواد معدنی به‌ویژه کلسیم شمرد. ۹۷٪ کل نمک‌های کلسیم در استخوان است. که وجود آن‌ها در فعالیت‌های حیاتی بدن ضرورت دارد.

اسکلت آدمی برای سهولت مطالعه به سه بخش سر، تنه و اندام (دست و پا) تقسیم می‌شود.

استخوان‌های سر

استخوان‌های سر عموماً از نوع استخوانهای پهن هستند اسکلت سر شامل دو بخش جمجمه و صورت است

استخوان‌های تنه

ستون مهره‌ها

قفسه سینه

استخوان‌های اندام‌های بالایی و پایینی

استخوان شانه

استخوان نیم‌لگن

استخوان دست

استخوان پا

اسکلت انسان

اسکلت انسان

استخوان ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

حدود 70 درصد استخوان های شما بافت زنده نیستند، بلکه مواد معدنی سختی مانند کلسیم هستند. قسمت بیرونی استخوان را استخوان کورتیکال می نامند. سخت، صاف و جامد است. در داخل استخوان کورتیکال یک ماده استخوانی متخلخل و اسفنجی به نام استخوان ترابکولار یا مخفی وجود دارد.

این استخوان سبک‌تر است و به خود استخوان اجازه می‌دهد سبک‌تر شود و راحت‌تر حرکت کنیم. همچنین فضایی برای رگ های خونی ایجاد می کند و استخوان های ما را کمی خم می کند. به این ترتیب استخوان های ما به این راحتی نمی شکنند. در مرکز استخوان ها ماده نرم تری به نام مغز استخوان وجود دارد.

 

مغز استخوان

دو نوع مغز استخوان زرد و قرمز وجود دارد. مغز استخوان زرد بیشتر سلول های چربی است. مغز قرمز مهم است زیرا این جایی است که بدن ما گلبول های قرمز و سفید خون را تولید می کند. وقتی به دنیا می آییم، تمام استخوان های ما دارای مغز قرمز هستند. تا زمانی که ما بالغ می شویم، حدود نیمی از استخوان های ما مغز قرمز دارند.

 

مفاصل

استخوان های ما به هم می رسند و در مکان های خاصی به نام مفاصل به هم متصل می شوند. به عنوان مثال، زانوها و آرنج های شما مفاصل هستند. بسیاری از مفاصل دارای دامنه حرکتی زیادی هستند و به آنها مفاصل توپ و سوکت می گویند. شانه و لگن مفاصل توپی و کاسه ای هستند. مفاصل یک ماده صاف و بادوام به نام غضروف دارند. غضروف همراه با مایع به استخوان ها اجازه می دهد تا به آرامی روی یکدیگر ساییده شوند و فرسوده نشوند.

 

اسکلت انسان

اسکلت انسان

استخوان های شکسته چگونه بهبود می یابند؟

بدن شما می تواند به تنهایی استخوان های شکسته را درمان کند. البته، پزشک به آن کمک می‌کند و مطمئن می‌شود که استخوان صاف و به‌درستی با استفاده از گچ یا اسلینگ بهبود می‌یابد. استخوان شکسته در مراحل بهبود می یابد. وقتی برای اولین بار می شکند، اطراف آن خون است و نوعی دلمه روی قسمت های شکسته ایجاد می کند.

در مرحله بعد، بافت سخت تری در ناحیه شکسته به نام کلاژن شروع به رشد می کند. کلاژن، همراه با غضروف، شکاف بین دو طرف شکستگی را پر می کند. این پل تا زمان بهبودی استخوان به تغییر شکل و سفت شدن ادامه خواهد داد. اغلب ممکن است ماه ها طول بکشد تا استخوان ها به حالت عادی بازگردند. در حالی که استخوان در حال بهبود است، نمی تواند استرس یک استخوان معمولی را تحمل کند، به همین دلیل است که افراد از عصا و تسمه برای برداشتن فشار از روی استخوان در هنگام بهبودی استفاده می کنند.

 

حقایق جالب در مورد استخوان برای کودکان

کوچکترین استخوان ها در گوش هستند.
اگرچه رشد استخوان های شما در حدود 20 سالگی متوقف می شود، اما به طور مداوم سلول های استخوانی جدید را بازسازی می کنند.
ستون فقرات از 33 استخوان تشکیل شده است.
مغز استخوان قرمز می تواند روزانه حدود 5 میلیارد گلبول قرمز تولید کند.
تعداد بسیار کمی از مواد ساخته شده توسط انسان می توانند به سبکی و استحکام استخوان ها نزدیک شوند.
اگر بدن شما کلسیم کافی نداشته باشد، آن را از استخوان های شما می گیرد و استخوان های شما را ضعیف تر می کند. دلیل خوبی برای نوشیدن شیر!

ستون مهره‌ها از ۲۶ قطعه استخوان (با یکپارچه حساب کردن استخوان‌های خاجی و دنبالچه) ساخته شده‌است.

Capture 89

دویدن بیش از حد چه عوارضی دارد؟

بهترین زمان خوردن شام

اصول رژیم لاغری یک ماهه چیست؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا