طریقه نگهداری گل اسپاتی فیلوم یا گل سوسن صلح

دوشنبه 21 آذر 1401 گل و گیاه

رده بندی علمی گل اسپاتی فیلوم

فرمانرو: گیاهان

جز : بازدانگان

تیره: گل شیپوریان

سرده: اسپاتی فیلوم

معرفی گیاه اسپاتی فیلوم

Spathiphyllum ما، یا بیشتر به عنوان نیلوفر صلح شناخته می شود، کلاسیک، ظریف و یک هدیه ایده آل برای اکثر موارد است. شکوفه‌های مخروطی سفید که در برابر برگ‌های سبز براق و تیره روشن می‌شوند، گل اسپاتی فیلوم را برای هر دکوراسیون داخلی مناسب می‌سازد و حس آرامش و آرامش را به ارمغان می‌آورد و در عین حال به آرامی هوا را تصفیه می‌کند. ماندگاری طولانی. ساده در نگهداری. رنگ سبد ممکن است متفاوت باشد.  گل اسپاتی فیلوم با نام مشترک برازنده “سوسن صلح” یک گیاه خانگی آسان و کم نور است.

این گیاه یکی از بالاترین میزان دفع سموم مانند فرمالدئید ، آمونیاک و مونوکسیدکربن از هوای داخلی آلوده را دارد.

گیاه اسپاتی فیلوم گیاه مخصوص تصفیه هوا

اسپاتی از جمله گیاهان تصفیه کننده‌ هواست که گلهای سفید آن نشانه پاکی وتمیزی است و می‌تواند یک هدیه بسیار عالی برای عزیزانتان باشد. گیاه اسپاتی در مناطق گرمسیری رشد میکنند و در لیست گیاهان آپارتمانی همیشه گلدار قرار می‌گیرد. این گل زیبا از انواع گلهای آپارتمانی سایه دوست است که تنها نیازی که دارد، رطوبت بالاست.بهتر است برایش جزیره درست کنید

تاریخچه گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم بومی مناطق گرمسیری آمریکا و جنوب شرقی آسیا و در حدود ۴۰ گونه دارد که مشهورترین آنان Spathiphyllum wallisii است که به عنوان گیاهی گلدانی و آپارتمانی طرفداران بیشماری دارد.

آنها گیاهان چند ساله علفی همیشه سبز و دارای برگهای بزرگ به طول 12-65 سانتی متر و عرض 3-25 سانتی متر هستند. گلها به صورت پیازچه تولید می شوند ، و توسط گیاهچه ای به طول 10-30 سانتی متر ، سفید ، زرد یا مایل به سبز احاطه شده اند. این گیاه برای زنده ماندن به مقدارکم نور و آب نیاز دارد.

تاریخچه گیاه اسپاتی فیلوم

تاریخچه گیاه اسپاتی فیلوم

نحوه آبیاری صحیح اسپاتی فیلوم

آبیاری اسپاتی فیلوم بسیارآسان است و در واقع خودش زمان دقیق آبیاری را به شما می‌گوید ! اما چگونه !؟ برگهای این گیاه به محض احساس تشنگی به سمت پایین خم می‌شوند . بعد از آبیاری برگ ها دوباره سرحال شده و به حالت طبیعی خود برمی‌گردند. دقت داشته باشید  رویه‌ی خاک خشک شود آبیاری را انجام دهید

در حالت ایده آل ، خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید در غیر این صورت وقتی خاک خشک شد کاملاً آبیاری کنید اما اجازه ندهید گیاه در آب بنشیند. از پژمردن گیاه خودداری کنید

هر چند وقت یکبار گیاه را زیر دوش قرار داده و برگها را آبیاری کنید تا گرد و غبار جمع شده پاک شود.

نور مناسب برای گیاه اسپاتی فیلوم

نور غیر مستقیم و نیم سایه برای اسپاتی فیلوم خوب است. اسپاتی را در محیط خیلی تاریک قرار ندهید، چرا که باعث بی حالی برگهای گیاه خواهد شد.هرچه نور بیشتری دریافت کنند بیشتر شکوفا می شوند.

نور مناسب برای گیاه اسپاتی فیلوم

نور مناسب برای گیاه اسپاتی فیلوم

رطوبت مناسب برای گیاه اسپاتی فیلوم

رطوبت را گل اسپاتی دوست دارد. از جمله راههای تامین رطوبت گیاهان، ایجاد جزیره در زیر گلدانی است.(درست کردن جزیره :مقداری سنگ را تمیز شسته در ظرف زیر گلدان تون بریزید و ظرف را پر آب کنید) همچنین قرار دادن یک ظرف آب در کنار این گیاه نیز سبب افزایش رطوبت محیط آن خواهد شد.

خاک گیاه اسپاتی فیلوم

گیاه اسپاتی فیلوم به خاکی سبک با زهکش بالا نیازمند است. مخلوط خاک برگ همراه با مقداری پیت ماس برای این گیاه خوب است.

دمای مناسب گیاه اسپاتی فیلوم

به هوای سرد حساس است و بهتر است در دمای کمتر از 13 درجه قرار نگیرد. چون در هوای گرمسیری رشد کرده. در مورد هوای خیلی گرم نیز به همین صورت است و گیاه حتما باید غبار پاشی شود تا خنک شود. در غیر اینصورت برگها و گل دچار سوختگی خواهند شد.

دمای مناسب گیاه اسپاتی فیلوم

دمای مناسب گیاه اسپاتی فیلوم

کوددهی گیاه اسپاتی فیلوم

کوددهی این گیاه بهتر است که در فصول رشد یعنی بهار و تابستان صورت گیرد. دادن انواع کود کامل حاوی منیزیم و آهن، برای اسپاتی بسیار مناسب است.

اسپاتی فیلوم به 2 طریق تکثیر می شود

1. تقسیم بوته

2. کاشت بذر

برای تکثیر اسپاتی فیلوم می توان گیاه مادر را به سه قسمت تقسیم نمودو در گلدان جداگانه قرارداد سعی کنید در همان سطحی که در گلدان قبلی قرار گرفته بود در گلدان جدید هم بکارید .

 

گیاه  نخل اریکا پالم

معرفی گیاه نخل اریکا یا اریکا پالم

معرفی گل زاموفیلیا

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا