اسموتی اسفناج مناسب برای افراد دیابتی

سه‌شنبه 30 شهریور 1400 آشپزی

شاید برایتان کمی عجیب باشد که در تهیه یک اسموتی از اسفناج استفاده شود، آن هم ترکیب اسفناج و توت فرنگی. ولی صرفاً به ظاهر قضیه اکتفا نکنید و حتماً یک فنجان از این اسموتی را که ترکیبی از توت فرنگی تازه با موز، اسفناج و عسل است بنوشید چراکه واقعاً خوشمزه است.

مواد لازم:

  •  یک دوم فنجان ماست کم چرب
  • 2 فنجان آب (500 میلی لیتر)
  • 1 موز متوسط
  • 1 فنجان توت فرنگی خردشده
  • 2 فنجان اسفناج تازه خرد شده
  • عسل یا شربت افرا (در صورت تمایل به مقدار کم)

اطلاعات تغذیه ای:

در هر وعده (یک لیوان): حدود 120 کالری، 2 گرم چربی، 25 گرم کربوهیدرات، 4 گرم فیبر، 5 میلی گرم کلسترول، 75 میلی گرم سدیم (1 گرم چربی اشباع) و حاوی 15 درصد کلسیم، 8 درصد آهن، 60 درصد ویتامین A و 100 درصد ویتامین C

توصیه پزشک: دکتر پیام فرح بخش، پزشک و متخصص تغذیه و رژیم درمانی، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

توت فرنگی منبع غنی آنتی اکسیدان به شمار می رود و این میوه، متعلق به خانواده توت است. البته به رغم آنتی اکسیدان بالا، شاخص گلایسمی پایینی دارد و اگر مقدار زیادی توت فرنگی مصرف کنید، قندخون بدن به مقدار کم بالا می رود. از این رو، افراد مبتلا به دیابت و همچنین کسانی که دچار افزایش قندخون می شوند، می توانند فاقد نگرانی، توت فرنگی بخورند و از طرفی دیگر نیاز بدنشان را به املاح و ویتامین های موجود در این میوه تأمین کنند.

بد نیست بدانید رنگ قرمز توت فرنگی نشان دهنده وجود آنتی اکسیدانی به نام آنتوسیانین در آن است که در پیشگیری از سرطان و بیماری های قلبی-عروقی نقش مؤثری دارد.

اسفناج نیز از خانواده سبزی های سبزبرگ غیرنشاسته ای است. نصف لیوان اسفناج پخته یا یک لیوان اسفناج خام حدوداً 25 کالری دارد.

از این رو این سبزی به دلیل کالری پایینی دارد، انتخاب خوبی برای مصرف به خصوص در کسانی که قصد کاهش وزن دارند، است. چراکه در برنامه غذایی کاهش وزن هدف این است که انرژی موردنیاز بدن از موادی که حجم بالا اما کالری کمی دارد، تأمین شود که اسفناج این خاصیت را دارد.

بنابراین می توان اسفناج را به صورت سالاد یا اسموتی یا خورش، نرگسی و بورانی استفاده کرد. به این ترتیب ریزمغذی های موردنیاز بدن نیز تأمین می شود.

۴ روش دستور تهیه دسر گلابی داغ

افراد مبتلا به دیابت و همچنین کسانی که دچار افزایش قندخون می شوند، می توانند فاقد نگرانی، توت فرنگی بخورند و از طرفی دیگر نیاز بدنشان را به املاح و ویتامین های موجود در این میوه تأمین کنند

علاوه بر این، اسفناج، منبع خوب ویتامین و املاح به خصوص منیزیم است. منیزیم در سبزیجات برگ سبز یافت می شود و وجود این عنصر به سلامت عروق کمک می کند و به عنوان یک واسطه آنزیمی در 300 واکنش حیاتی بدن نقش بازی می کند. در واقع آنچه واضح است این است که با مصرف اسفناج در افراد مبتلا به گرفتگی یا کرامپ عضلانی این عارضه کاهش می یابد.

در ضمن، اسفناج منبع غنی ویتامین K به حساب می آید. این ویتامین در روند انعقاد خون و شکل گیری و ساختار استخوان نقش مهمی دارد.

بنابراین کسانی که کمبود ویتامین K دارند یا با کوچک ترین ضربه دچار خونریزی می شوند، حتماً اسفناج را در برنامه غذایی خود بگنجانند.

با این حال، افراد مبتلا به بیماری های قلبی -عروقی که وارفارین مصرف می کنند، به علت اینکه این ویتامین با وارفارین تداخل دارویی ایجاد می کند و نتیجه آزمایش INR را به هم می ریزد، با محدودیت مصرف روبرو هستند.

ماست، از دیگر ترکیبات این اسموتی است که غذایی کامل و سرشار از مواد مغذی به شمار می رود چراکه هر سه گروه درشت مغذی ها یعنی کربوهیدرات، چربی و پروتئین در آن یافت می شود. سه چهارم لیوان ماست، یک واحد لبنیات محسوب می شود و با مصرف آن حدود 12 گرم کربوهیدرات، 8 گرم پروتئین و 5 گرم چربی موردنیاز بدن تأمین می شود.

البته به شرطی که از نوع کم چرب این محصولات استفاده شود چون با مصرف انواع پرچرب آن مثل ماست خامه ای یا شیر پرچرب، این اعداد تغییر پیدا می کند.

موز نیز به علت دارا بودن پتاسیم باعث کنترل فشارخون می شود.

مطلب طرز تهیه سوفله مرغ و لوبیا

طرز تهیه کیک شکلاتی بدون تخم مرغ

×

ارسال دیدگاه

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا