استرس و چاقی

پنج‌شنبه 2 دی 1400 سلامت
24 دقیقه تحرک بیشتر، چه می کند!

استرس می‌تواند روی سلامت فیزیکی، روحی و احساسی شما اثرگذار باشد. استرس بر بدن شما تأثیرگذار است، حتی اگر متوجه آن نشوید.

استرس می توانند زمینه ساز بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی، فشارخون بالا، ناراحتی های گوارشی و عصبی شوند. اضطراب و استرس و چاقی و اضافه وزن نیز ارتباط محکمی دارند و از راه های مختلف موجب افزایش وزن در افراد مستعد می شود.

استرس و چاقی

  • محرک هورمون‌های اشتهاآور است

هورمون‌ها نقش مهمی در سلامت فرد دارند. آن‌ها می‌توانند روی پوست، وضعیت روحی، میل جنسی و…  و وزن شما اثرگذار باشند. زمانی که در شرایطی استرس آور قرار دارید بدن به نوعی واکنش دفاعی از خود نشان می‌دهد و در آن آدرنالین تزریق می‌شود. انفجار آدرنالین بر ذخیره‌ی انرژی شما اثر می‌گذارد و در ادامه باعث ترشح کورتیزول خواهد شد، هورمونی که به بدن پیام می‌دهد نیاز به جایگزینی انرژی دارد. در نتیجه شما احساس گرسنگی زیاد می‌کنید و بدن تا زمانی که استرس رفع شود به ترشح کورتیزول ادامه می‌دهد.

  • باعث خوردن غذاهای راحت می‌شود

افزایش میزان کورتیزول باعث سطح بالاتر انسولین شده و منجر به افت قند خون می‌شود. در این شرایط شما به خوردن مواد قندی و غذاهای چرب تمایل پیدا می‌کنید. مصرف این‌گونه غذاها تأثیر آرام‌بخش موقتی دارد که به خاطر مواد شیمیایی است که بدن در واکنش به آن‌ها آزاد می‌کند.

استرس و چاقی

استرس و چاقی

  • سوخت و ساز بدن کند می‌شود

در تحقیقی صورت گرفته از 58 زن با میانگین سنی 53 سال در مورد سطح استرس آن‌ها در روز قبل سؤال شد. به این زن‌ها وعده‌ی غذایی با 930 کالری و 60 گرم چربی داده شد تا میزان سوخت آن در بدن این افراد بررسی شود. زنانی که روز قبل استرس داشتند کالری کمتری سوزاندند و سطح انسولین در بدن آن‌ها بالاتر رفت که این باعث جمع شدن چربی در بدنشان خواهد شد.

  • با چرخه‌ی خواب تداخل دارد

همه‌ی ما می‌دانیم نخوابیدن عوارضی برای بدن دارد  و افزایش وزن یکی از آن‌هاست. کمبود خواب می‌تواند با عملکرد هورمون‌های لپتین و گرلین تداخل داشته باشد، موادی شیمیایی که مسئول کنترل اشتها هستند. بعلاوه در زمان خستگی یا عصبانیت شما میل بیشتری به کربوهیدرات‌ها دارید. در کنار همه‌ی این‌ها با کمبود خواب توانایی بدن برای مقاومت در برابر غذاهای وسوسه کننده تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

استرس و چاقی

استرس و چاقی

  • باعث کنار گذاشتن وعده‌های غذایی می‌شود

در مورد غذا، استرس نقش مهمی در رژیم غذایی دارد. حتی اگر عادات غذایی خوبی داشته باشید عوامل استرس زا می‌توانند باعث شوند در طول روز در مورد تغذیه‌ی خود تصمیم‌های زیاد عاقلانه‌ای نگیرید. زمانی که فکر می‌کنید بیش از حد درگیرید و غذا نمی‌خورید خود را برای یک بحران در آینده آماده می‌کنید. کنار گذاشتن وعده‌ی غذای اصلی می‌تواند سوخت و ساز بدن را کند کرده و باعث شود کمی بعد احساس گرسنگی کنید.

بعلاوه پایین بودن سطح قند خون کار کردن را برای شما سخت تر می‌کند و حتی باعث استرس ناخواسته خواهد شد. بنابراین قبل از اینکه تصمیم بگیرید زمانی برای خوردن غذا ندارید سعی کنید ذهن خود را برای خلاف آن متقاعد کنید.

 

8 ماده غذایی را حتما خام مصرف کنید

پیاز

درمان‌ جوش

پوست چرب

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا