نگهداری از گیاهان و گل ها در خانه نه‌تنها می‌تواند تاثیر چشمگیری بر زیبایی ظاهری خانه شما داشته باشد بلکه فواید سلامت جالب توجهی نیز ارائه می‌کند. ظاهر زیبا و رایحه خوش گل‌ها قادرند احساس آرامش را برای شما به ارمغان بیاورند .

در خانه گل و گیاه نگهداری کنید تا سالم بمانید

• گیاهان، هوای خانه را از آلودگی ها پاک می کنندو باعث بهبود تنفس در خانه می شوند. مثل درخت بامبو و فوفل.

• گیاهان سر و صدای محیط را کاهش داده و فضای آرامی را ایجاد می کنند.

• نگهداری از گیاهان در خانه باعث افزایش تمرکز، ایجاد حس آرامش و شادی می شوند. مانند رزماری و لیمو.

• بسیاری از تحقیقات نشان داده که گیاهان استرس را کاهش داده و با عطر و بوی خاص خود جان انسان را تازه می کنند.

• نگهداری از گل و گیاه علل الخصوص انواع کاکتوس ها در منزل باعث سم زدایی و جذب آلاینده ها و نویز ها و اشعه های مضر می گردد.

• گیاهان منبع بسیار زیادی از انرژی بوده و آن را به بدن انسان نیز منتقل می کنند. گیاهانی مانند اسطوخودوس، سرخس و گل داوودی.

• از فوایدی که گل و گیاه بر سلامتی انسان می گذارند، می توان به تنظیم فشار خون، درمان سردرد، درمان دردهای خفیف، بهبود عملکرد مغز، افزایش کیفیت خواب، افزایش خلاقیت، درمان احتقان و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.

فواید شگفت‌انگیز نگهداری گل و گیاه در خانه

۱-بهبود خلق و خو

برخی مطالعات نشان داده‌اند که افراد تنها با نگاه کردن به گل‌های طبیعی هنگام صبح از احساس شادی و انرژی بیشتری برخوردار می شوند. چرا نباید اینگونه باشد؟ گل‌ها زیبا و جذاب هستند. اگرچه در بیشتر جوامع جنبه‌ای زنانه به گل‌ها داده شده است اما هر فردی با هر جنسیت و در سن و سال مختلف می‌تواند از فواید بهبود خلق و خوی مرتبط با گل‌ها برخوردار شود. در واقع آنها فرصتی برابر برای بهبود خلق و خو را ارائه می‌کنند.

۲-کاهش اضطراب و افسردگی

چه در داخل یا خارج منزل، در اطراف گل‌ها بودن می‌تواند به طور قابل توجهی احساس اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. پیاده‌روی طولانی در طبیعت به عنوان روشی مفید برای تقویت چشم‌انداز ذهنی در نظر گرفته می‌شود اما نگهداری از گل و گیاه در خانه نیز می‌تواند فواید سلامت مشابه را ارائه کند. تنها نگاه‌کردن به طبیعت مانند گل‌های طبیعی یا درختان می‌تواند به تسکین ذهن مشوش انسان و کاهش استرس کمک کند.

گل آپارتمانی ، گل های آپارتمانی | گیاه آپارتمانی | کافه گلدون ...

۳-تقویت حافظه

حس بویایی و حافظه ما ارتباط نزدیکی با مغز دارند. بر همین اساس بو کردن گل‌های طبیعی می‌تواند موجب یادآوری خاطرات به روشی که شود که تفکر روزانه قادر به انجام آن نیست. در یک مطالعه با حضور ۱۰۰ فرد مسن آنهایی که با گل‌های طبیعی در تماس بودند، عملکرد بهتری در آزمایش‌های حافظه و یادآوری خاطرات شخصی خود نسبت به آنهایی که این کار را انجام نمی‌دادند، نشان دادند. به نظر می‌رسد گل‌هایی با رایحه شیرین گزینه بهتری در این زمینه هستند.

۴-تقویت خلاقیت

در یک مطالعه، افرادی که در دفتری پر از گل‌های طبیعی کار می‌کردند، تفکر نوآورانه‌تری را نشان داده و نه‌تنها ایده‌های بیشتری ارائه کردند، بلکه ایده‌های بکرتری نیز ارائه می‌کردند. همچنین گل‌ها احساس راحتی بیشتر در محیط کار را ایجاد کرده و البته ظاهر زیباتری به دفتر کار بخشیده بودند.