آیا نام‌های این فوبیاهای رایج را می‌شناسید؟

شنبه 10 تیر 1402 روانشناسی
Capture 57

فوبیا چیست؟

ترس بیش از حد و معمولاً غیرقابل توضیح و غیرمنطقی از یک شیء خاص، کلاسی از اشیاء یا شرایط.” این تعریف رسمی فوبیا بر اساس دیکشنری Merriam Webster است.زندگی با فوبیا سخت است . اما برای کسانی که با فوبیای واقعی زندگی می‌کنند، واقعیت بسیار متفاوت است. برای دیگران سخت است که ترس فراموش‌نشدنی آن‌ها را به درستی درک کنند و چقدر می‌تواند زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

ترس از برخی حیوانات، فضاهای باز، تنهایی، تاریکی… فوبیاها نسبت به آنچه که بسیاری از مردم تصور می‌کنند، رایج‌تر هستند.

Capture 56

فوبیای هوافوبیا

ترس از پرواز به حدی رایج است که شرکت‌های هواپیمایی برنامه‌های خاصی برای مسافرانی با علائم خاص در یک پرواز دارند. با عجیب بودن، گاهی اوقات ترس از پرواز در واقع ترس از ارتفاعات یا فضاهای بسته است.

Capture 54

فوبیای سینوفوبیا

ترس از سگ‌ها به اندازه و انواعشان وابسته نیست و معمولاً یک ترس عمومی از سگ‌ها است. این ترس معمولاً با برخی تجربیات ناگوار، به ویژه در دوران کودکی، همراه است.

Capture 55

فوبیای کلاوستروفوبیا

ترس از فضاهای بسته یکی از رایج‌ترین فوبیاها است. از آسانسور، تا یک اتاق، از خودرو، تا داخل واگن قطار زیرزمینی یا هر محیطی که ممکن است باعث باقی‌ماندن کسی در داخل آن شود.

Capture 53

فوبیای آسترافوبیا یا برانتوفوبیا

ترس از رعد و برق، طوفان و توفان، شامل ترس از ضربه‌ی گرفتن توسط رعد و برق نیز می‌شود. معمولاً یک ترس کودکی است، اما گاهی اوقات تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. پنهان شدن در جایی در خانه معمولاً واکنش رایجی در کسانی است که از آن رنج می‌برند.

Capture 52

فوبیای هماتوفوبیا یا هموفوبیا

ترس از خون یا آسیب دیدن بسیار شایع و همچنین بسیار خجالت‌آور است، زیرا اغلب باعث سرگیجه، افتادگی و عرق سرد می‌شود. معمولاً با ترس از سوزن‌ها مرتبط است که خارج کردن خون یا تزریقات در کل بسیار پیچیده می‌شود.

Capture 51

فوبیای نیکتوفوبیا

ترس از تاریکی یکی از شایع‌ترین ترس‌های کودکی است. تخیل اغلب حقایق را مخلوط می‌کند و عناصری مانند هیولاها یا ارواح معمولاً در طول دوران کودکی ظاهر می‌شوند.

Capture 50

فوبیای اکروفوبیا

ترس از ارتفاعات با طبقات بالا، بالکن‌ها، سقوف، هواپیماها و سایر مناطق بلندی مرتبط است. با این حال، آن‌هایی وجود دارند که نمی‌توانند به نزدیکی پنجره بروند یا آسانسور بگیرند که می‌تواند منجر به مشکلات اجتماعی شدیدی شود.

Capture 48

فوبیای افیدیوفوبیا

ترس از مار، همانند عناصر دیگری مانند عنکبوت‌ها، در بیشتر موارد موجه است. حال آن‌هایی که از این فوبیا رنج می‌برند، ممکن است به مانندی بلوکه شده و به تسلط ماری که بسیار از آن ترس دارند، وامانده شوند.

Capture 47

فوبیای زووفوبیا

ترس از حیوانات به طور کلی. مرتبط با هر نوع حیوانی است. از گربه تا یک موش کوچک، از گاو یا اسب. حتی مرغ‌ها نیز باعث وحشت در افراد رنج‌بران از زووفوبیا می‌شوند.

Capture 46

فوبیای آگورافوبیا

ترس از فضاهای باز به این معنی است که افراد مبتلا احساس ناامنی یا حس عدم توانایی دریافت کمک در صورت بروز حادثه دارند. این یکی از فوبیاهایی با بدترین پیامدهاست، زیرا برخی افراد در نهایت نمی‌توانند از خانه خارج شوند.

Capture 45

فوبیای دنتوفوبیا

ترس از دندانپزشک بسیاری دلایل منطقی دارد، از درد تا قیمت مداخلات. اما این وحشت بی‌منطق است، به حدی که بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند مشکلات دندانی خود را حل نکنند، به جای رفتن به متخصص.

Capture 44

فوبیای نکروفوبیا یا تاناتوفوبیا

ترس از آنچه با مرگ مرتبط است، نه لزوماً خود مرگ را شامل می‌شود، بلکه عناصری که به آن مرتبط هستند. به عنوان مثال، رفتن به خانه‌های مراسم خاکسپاری، بیمارستان‌ها، تابوت‌ها و یا فکر کردن به انسان‌ها یا حیوانات مرده. حتی تماشای خبرهای تلویزیونی می‌تواند بر روی افرادی با این فوبیا تأثیر بگذارد.

Capture 43

فوبیای آماکسوفوبیا

ترس از رانندگی، به خصوص با ماشین‌ها مرتبط است. معمولاً از یک وضعیت ناگوار مانند یک حادثه ناگوار ناشی می‌شود، اگرچه گاهی بدون نیاز به وقوع یک حادثه، از هیچ‌کجا بروز می‌کند. برخی افراد به دلیل این فوبیا دیگر هرگز رانندگی نمی‌کنند.

Capture 42

فوبیای انوکلوفوبیا

ترس از انبوهی از مردم می‌تواند در افرادی که از آن رنج می‌برند، اضطراب و حملات وحشت را به دنبال داشته باشد و باعث می‌شود که آن‌ها از موقعیت‌های اجتماعی پراکنده اجتناب کنند و زندگی اجتماعی آن‌ها را به حداقل بسنده کنند. حتی فکر کردن به گروه‌های بزرگی مانند کنسرت‌ها می‌تواند فوبیای انوکلوفوبیا را فعال کند.

Capture 41

فوبیای کولروفوبیا

ترس از کلون‌ها در پسران و دختران شایع است، اگرچه ممکن است تا سنین نوجوانی و بزرگسالی هم ادامه یابد. آرایش بیش از حد، بینی قرمز و مخفی کردن هویت واقعی شان، چیزی است که بیشترین ترس را برای کسانی که از این فوبیا رنج می‌برند، به دنبال دارد.

Capture 40

فوبیای فاگوفوبیا یا سیتوفوبیا

ترس از خفگی معمولاً پس از یک وضعیت واقعی خفگی بروز می‌کند و به طرز چشمگیری زندگی روزمره رنج‌برنده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. برخی افراد از خوردن غذاهای جامد اجتناب کرده‌اند و رژیم غذایی خود را بر اساس مایعات و پوره‌ها تنظیم کرده‌اند، حتی بعضی از افراد به دلیل ترس از خفگی، قرص‌ها را به صورت خوراکی مصرف نمی‌کنند و به خطر سلامتی خود می‌اندازند.

منبع : MSN

 

Capture 62

آیا سن در رابطه و ازدواج مهم است؟

Capture 485

چگونه با عشق یک طرفه برخورد کنیم؟

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا