آیا استفاده از فیس آیدی در آیفون X به معنی پایان دوران حسگرهای اثر انگشت است؟ – فناوری

شنبه 2 دی 1396 فناوری

با استفاده از حسگر تشخیص چهره‌ی فیس‌آیدی در آیفون X، آیا دیگر سازندگان نیز استفاده از حسگرهای اثر انگشت را در موبایل‌های تمام‌صفحه‌ی خود کنار می‌گذارند؟

مقاله‌های مرتبط:

اپل با به‌کارگیری فیس‌آیدی در آیفون X، علاوه بر ظاهر دستگاه خود، تغییرات بسیاری در نحوه تعامل کاربران با گوشی ایجاد کرد. اپل اعتقاد دارد که فیس‌آیدی راهی ایمن‌تر و در عین‌حال سریع‌تر برای بازگشایی دستگاه است و خطای کمتری نیز نسبت به تاچ‌آیدی دارد.

با حذف تاچ‌آیدی، دیگر لزومی نیز به حضور دکمه‌ی هوم وجود نداشت و اکنون شاهد نواری سفید رنگ در قسمت پایینی صفحه‌نمایش آیفون X‌ هستیم که دقیقا کار این دکمه را برای نسل جدید آیفون‌های تمام‌صفحه انجام می‌دهد.

برخلاف ادعای اپل، فیس‌آیدی این شرکت مزیت چشمگیری نسبت به تاچ‌آیدی قبلی ندارد و حتی در برخی موارد استفاده از دستگاه را دشوارتر از گذشته می‌کند. برای نمونه، هنگامی که آیفون X روی میز قرار دارد، دستگاه قادر به تشخیص چهره شما نیست و مجبور به در دست گرفتن دستگاه هستید تا قادر به تشخیص چهره شما باشد.

جدا از مورد بالا که برای بازگشایی دستگاه با آن مواجه می‌شویم، استفاده از اپل‌پی نیز به سهولت قبلی امکان‌پذیر نیست و به جای روند یک مرحله‌ای قبلی برای پرداخت، باید روندی سه مرحله‌ای را طی کنید. ابتدا باید کلید کناری دستگاه را دوبار فشار دهید، سپس چهره خود را مقابل دستگاه قرار دهید و در آخر گوشی را به پایانه پرداخت نزدیک کنید.

اپل می‌توانست این معضل را با قراردادن هر دو گزینه‌ی احراز هویت در آیفون X (تاچ‌آیدی و فیس‌آیدی در کنار هم) برطرف کند. گزینه‌های احراز هویت چندگانه، موردی تازه در این صنعت نیست و پیش‌تر شاهد حضور آن‌ها در گوشی‌های سامسونگ بوده‌ایم اما، اپل به‌دلیل نبود امکان جای‌گذاری حسگر تشخیص اثر انگشت در زیر نمایشگر، قید استفاده از آن را زد و تنها به فیس‌آیدی بسنده کرد.

درحالی که از این پس اپل از سنسورهای تشخیص چهره در آیفون‌های آینده‌ی خود استفاده خواهد کرد، اما این موضوع باعث نمی‌شود که دیگر تولیدکنندگان نیز به‌مانند اپل قدم بردارند و سنسورهای تشخیص اثرانگشت را از تلفن‌های همراه آینده خود حذف کنند.

آیفون

چگونه تاچ‌آیدی کنار گذاشته شد؟

اپل از مدت‌ها پیش برای دهمین سالگرد عرضه‌ی آیفون برنامه‌ریزی کرده بود. این شرکت خواستار این بود که دستگاه جدید آن‌ها بیانگر چشم‌اندازشان برای آینده‌ی آیفون‌ها باشد و تجربه‌ای فراگیر را به‌واسطه‌ی نمایشگر بدون‌حاشیه ارائه کند. با حذف حاشیه‌ی زیرین دستگاه‌، اپل ناچار به کنارگذاری دکمه‌ی هومِ یکپارچه با تاچ‌آیدی شد، اما به‌نظر می‌رسد که حذف دکمه‌ی هوم دلیلی برای حذف تاچ‌آیدی از این دستگاه نبوده است. به‌ نقل از یک منبع آگاه از روند توسعه‌ی آیفون X، اپل ماه‌ها برای یکپارچه‌سازی تاچ‌آیدی در زیر صفحه‌نمایش تلاش کرده است.

گویا بهار سال گذشته زمانی بود که اپل به ناتوانی در به‌کارگیری این سنسور در زیر صفحه‌نمایش پی برده و روی به استفاده از تکنولوژی جدیدی آورده است که امروزه آن‌ را با نام تاچ‌آیدی می‌شناسیم. در واقع اپل در نمونه‌های اولیه آیفون X از تاچ‌آیدی در زیر صفحه‌نمایش استفاده می‌کرده، اما اشتباهات پیاپی در تشخیص اثرانگشت کاربر دلیل اصلی اتخاذ چنین تصمیمی بوده است.

از این‌رو سفارش دیرهنگام برای ساخت سنسورهای تشخیص‌ چهره باعث شد تا تأمین‌کنندگان یارای تأمین تقاضای بازار را نداشته باشند. تمرکز بلندمدت اپل بر کارگذاری تاچ‌آیدی در زیر صفحه‌نمایش و تصمیم‌گیری دیرهنگام این شرکت برای استفاده از سنسور تشخیص چهره فیس‌آیدی، دلیل اصلی برای کمبود این دستگاه در روزهای اولیه عرضه بوده است.

با این وجود، به‌تازگی شرکت سینَپتیک از کار روی سنسور تشخیص اثرانگشت نوری‌ خبر داده که در زیر صفحه‌نمایش کار گذاشته می‌شود. این سنسور که با نام Natural ID FS910 شناخته می‌شود، به‌زودی در یکی از گوشی‌های هوشمند ویوو (vivo) مورد استفاده قرار خواهد گرفت. نحوه‌ی کارکرد این سنسور به این صورت است که با قرارگیری انگشت کاربر روی صفحه‌نمایش، نوری از جانب صفحه‌نمایش ساطع می‌شود تا انگشت کاربر را روشن کند. سپس تصویری از انگشت کاربر گرفته می‌شود و به‌واسطه‌ی هوش‌مصنوعی، بین اثرانگشت شما و دیگران تمیُز داده می‌شود. برطبق گفته‌ی سینپتیک، این تکنولوژی ۲ برابر از تکنولوژی تشخیص‌چهره استفاده‌شده در آیفون X سریع‌تر عمل می‌کند؛ به‌علاوه هزینه‌ی بسیار پایین‌تری برای توسعه‌ی آن صرف می‌شود. برای نمونه، اپل برای ساخت هر عدد از سنسور‌ فیس‌آیدی، ۱۵ دلار هزینه می‌کند، این در حالی است که سنسور فوق تنها ۵ دلار هزینه در بر دارد.

طرفدار آیفون

هم‌اکنون شاهد حضور سه نوع تکنولوژی‌ تشخیص اثرانگشت هستیم. اولین نوع که برای سینپتیک است، از روش نوری استفاده می‌کند. نوع دوم سنسورهای خازنی‌ است که سیگنال‌های دریافتی انگشت را بررسی می‌کند و نوع سوم که التراسونیک نام دارد، سنسورهایی هستند که با پخش امواج صوتی کوچک و دریافت آن‌ها، الگوی سیگنال را مورد بررسی قرار می‌دهند.

براساس گزارش منبعی آگاه، اپل در ابتدا علاقه به استفاده از سنسورهای التراسونیک در آیفون X‌ داشته است؛ همچنین این امکان نیز وجود دارد که اپل همزمان روی سنسورهای نوری سینپتیک نیز کار می‌کرده، اما کمبود زمان دلیل اصلی اپل برای صرف‌نظر از آن‌ها بوده است.

انتظار می‌رود که سنسورهای نام‌برده به بهبود‌های چشمگیری در آینده‌ی نزدیک دست پیدا کنند.

پاتریک مورهد از فوربس می‌گوید:

سینپتیک توانسته مرزهای طراحی و پیاده‌سازی عمده‌ای را از سر راه بر‌دارد. [از این‌رو] حضورش در نسل بعدی گوشی‌های پرچمدار سامسونگ، اپل، موتورولا و ال‌جی عالی خواهد بود.

برای شرکتی مانند اپل، بازگشت به حسگر اثرانگشت ممکن است کمی ناخوشایند جلوه کند. به‌احتمال بسیار زیاد، اکنون مهندسان اپل قادر به انجام کاری که بهار گذشته در صدد انجامش بودند، هستند اما، باتوجه به تعریف‌ و‌ تمجید‌های اپل از فیس‌آیدی و برتر دانستن‌ آن نسبت به تاچ‌آیدی، استفاده دوباره از آن در نسل آتی آیفون بعید و دور از ذهن به‌نظر می‌رسد. اپل به‌گونه‌ای از مزیت‌های فیس‌آیدی نسبت به تاچ‌آیدی سخن گفت که استفاده دوباره از تاچ‌آیدی قدمی روبه عقب برای این شرکت قلمداد می‌شود و خط بطلانی بر تمام ادعاهای پیشین این شرکت می‌کشد.

علاوه بر مورد فوق، سرمایه‌گذاری ۳۹۰ میلیون دلاری اپل در شرکت Finisar که در زمینه‌ی ساخت لیزرهای سطحی فعالیت می‌کند، برنامه‌ی کوپرتینویی‌ها برای پیشبرد فیس‌آیدی را بیش‌از پیش نشان می‌دهد.

در حالی که اپل از این پس مشغول به توسعه‌ی سنسورهای تشخیص چهره خود خواهد بود، رقبای اندرویدی می‌توانند از سنسورهای تشخیص اثر انگشت برای بازاریابی دستگاه‌هایشان استفاده کنند؛ سنسورهایی که دیگر قابل لمس نیستند و قرار است در زیر صفحه‌نمایش به وظیفه‌ی خود بپردازند.


منبع : زومیت

گلدمن به استفاده از بیت کوین روی می‌آورد - فناوری

حراج نیسان 300ZX، سریعترین خودروی بانويل - فناوری

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا