آلودگی هوا و آلزایمر

چهارشنبه 13 بهمن 1400 سلامت
آلودگی هوا و آلزایمر

آلودگی هوا و آلزایمر

طی تحقیقات به عمل آمده نشان میدهد که هوای آلوده میتواند بر روی مغز تاثیر بگذارد و روند مبتلا شدن به  آلزایمر را افزایش دهد. همانطور که هوای تمیز این روند زوال عقل را میتواند کاهش دهد!

در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایند‌های روانی به علت بیماری بخشی از مغز که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه همراه است را زوال عقل گویند.تحقیقات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا می‌تواند افراد را در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دهد و این در حالی است که تاکنون مشخص نبود که بهبود کیفیت هوا چگونه بر سلامت مغز تاثیر می‌گذارد. نتایج مطالعه ما مهم است، زیرا این مطالعه یکی از اولین مطالعاتی است که نشان می‌دهد کاهش آلودگی هوا در طول زمان ممکن است به سلامت مغز زنان مسن‌تر از طریق کاهش احتمال ابتلای آن‌ها به زوال عقل کمک کند. کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا مغز را سالم‌تر نگه می‌دارد.

آلودگی هوا باعث ابتلا به آلزایمر می‌شود

ارتباط بین کیفیت هوا و سلامت مغز

پژوهشگران با بررسی برخی داده‌ها، ارتباط بین کاهش آلودگی هوا و ابتلا به زوال عقل را در بین زنان ۷۴ تا ۹۲ ساله تجزیه و تحلیل کردند. زنانی که در ابتدای مطالعه دچار زوال عقل نبودند، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ چندین آزمون عملکرد شناختی را به صورت سالانه گذراندند تا مشخص شود که آیا آن‌ها دچار زوال عقل شده‌اند یا خیر. نتایج آزمون‌ها بدین صورت بود:در میان زنانی که در مکان‌هایی زندگی می‌کردند که بیشترین کاهش در دو نوع آلاینده هوا ذرات ریز (PM ۲.۵) و آلاینده مرتبط با ترافیک دی‌اکسید نیتروژن (NO ۲) دیده شده بود، خطر زوال عقل نیز به ترتیب ۱۴ و ۲۶ درصد کاهش یافته بود. بهبود کیفیت هوا همچنین با افزایش عملکرد شناختی و حافظه کلی همراه بود که این امر نشان دهنده تاثیر مثبت کیفیت هوا بر چندین ناحیه مغز است.

See the source image

زوال عقل که به طور نامتناسبی زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد، نه تنها برای بیماران و خانواده‌های آن‌ها بیماری ویرانگر است، بلکه از نظر روند درمانی نیز از پرهزینه‌ترین بیماری‌های مزمن در ایالات متحده به شمار می‌رود. طبق تحقیقات انجام شده توسط اندیشکده سیاستگذاری جهانی غیرانتفاعی آمریکایی “رَند کورپوریشن” (RAND Corporation)، هزینه اقتصادی درمان زوال عقل در سال ۲۰۱۰ بین ۱۵۹ تا ۲۱۵ میلیارد دلار بوده است و انتظار می‌رود این رقم تا سال ۲۰۴۰ دو برابر شود.دکتر “دایانا یونان” (Diana Younan) از محققان این مطالعه گفت: تحقیقات ما نشان می‌دهد که تشدید استاندارد‌های کیفیت هوا ممکن است به پیشگیری از بیماری آلزایمر و زوال عقل در زنان مسن کمک کند که این امر به نوبه خود، بار اجتماعی آن را نیز کاهش دهد.

آلودگی هوا و آلزایمر

آلودگی هوا و آلزایمر

برای مقابله با آلودگی هوا چه کنیم؟

استفاده از مواد مغذی، ممکن است با برخی از اثرات مضر آلودگی هوا مقابله کند.
مطالعات نشان داده است که اسیدهای چرب امگا ۳ که با مصرف بعضی ماهی‌ها به دست می‌آیند، ممکن است از خانم‌ها در برابر کوچک شدن مغز درزمینه آلودگی هوا با ذرات ریز محافظت کنند

 

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت کودکان

  • بررسی اثرات بلندمدت آلودگی هوا بر سلامت تنفسی کودکان نشان داده است که:
  • سطوح بالاتر آلودگی هوا باعث افزایش عفونت‌های تنفسی و منجر به غیبت بیشتر از مدرسه می‌شود.
  • کودکانی که در فضای باز با آلودگی اوزون بالا فعالیت ورزشی انجام می‌دهند بیشتر درخطر ابتلا به آسم هستند.
  • کودکانی که در نزدیکی جاده‌های پر رفت‌وآمد زندگی می‌کنند، درخطر ابتلا به آسم هستند.
  • احتمال بروز علائم برونشیت در کودکان مبتلابه آسم که در معرض سطوح بالایی از آلاینده‌های هوا قرار دارند، بیشتر است.
  • زندگی در شهرهای با سطح آلودگی هوای بالاتر می‌تواند باعث آسیب ریه شود.
عوارض نوشابه برای سلامتی

عوارض نوشابه برای سلامتی

بوتاکس

تاثیر تزریق بوتاکس بر بی اختیاری ادرار

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا