آلبالو پلو /طرز تهیه آلبالو پلو خوش رنگ و خوشمزه با گوشت مرغ و کوفته قلقلی

یکشنبه 16 خرداد 1400 آشپزی
albalo polo

فهرست مطالب:

1-طرز تهیه آلبالو پلو خوشمزه با کوفته قلقلی

2-طرز تهیه آلبالو پلو خوشمزه با مرغ

آلبالو پلو جزئ غذاهای اصیل ایرانی است و به صورت ترش و شیرین تهیه می شود و با گوشت چرخی و گوشت مرغ  تهیه می شود  آلبالو پلو را اگر با گوشت مرغ تهیه می کنید می توانید از مرغ کامل یا ریش ریش شده یا مرغ حلزونی  استفاده کنید. و برای آلبالو پلو می توانید از آلبالوی تازه یا آلبالوی فریز شده یا مربای آلبالو و آلبالو خشکه استفاده کنید . با طرز تهیه آلبالو پلو خوشمزه و مجلسی با ماهمراه باشید.

 

آلبالو پلو

آلبالو پلو

مواد لازم برای تهیه آلبالو پلو  با گوشت چرخی

 • برنج :1 کیلو
 • آلبالو:500 گرم
 •  شکر:500 گرم
 • زعفران دم کرده:1 قاشق غذا خوری
 • گوشت چرخ شده:500 گرم
 •  پیاز رنده شده :2 عدد
 • نمک و زرد چوبه و فلفل :به میزان لازم
 •  روغن مایع و کره :به میزان لازم

طرز تهیه آلبالو پلو خوشمزه با کوفته قلقلی

 1. برنج رابه مدت 3 تا 4  ساعت با مقداری  کمی نمک خیس کنید.
 2. هسته آلبالو ها را با نی  خارج کنید به طور که آلبالو له نشود سپس شکر را روی آن ریخته و 4 تا5 ساعت در یخچال قرار دهید تا آب آلبالو خارج شود .سپس  روی حرارت گذاشته تا بجوشد سر قابلمه را برداشته و 15 دقیقه دیگر بجوشانید تا آب آن کم شود
 3.  آلبالوی پخته شده را از روی حرارت برداشته و در صافی  ریخته و آب آن را جدا کنید .اگر آب آلبالو رقیق بود کمی بجوشانید تا قوام آید. کنار بگذارید.(در قابلمه مسی یا لعابی شربت آلبالو خوش رنگ تر می شود ).
 4. گوشت چرخ شده را با نمک و ادویه و پیاز رنده شده خوب  ورز دهید سپس گوشت را قلقلی کره و نیم ساعت در یخچال استراحت دهید سپس با مقداری روغن در ماهیتابه سرخ کنید.
 5. در قابلمه آب ریخته  ، آب را به جوش آورده و برنج از قبل خیس شده را به آن اضافه کنید.بعد از 10 دقیقه برنج را آب کش کنید این زمان را ،بسته به نوع برنج مصرفی کم یا زیاد کنید .ولی برنج را زنده تر  بردارید .
 6. ته قابلمه کمی روغن ریخته و مقداری برنج سفید ته آن ریخته سپس آلبالوی پخته شده و شربت آلبالو  روی آن بریزید و سپس یک لایه گوشت قلقلی سرخ شده  و زعفران ریخته و لایه لایه برنج و مواد را ادامه دهید تا مواد تمام  شود.سپس قابلمه را روی حرارت گذاشته و برنج را به مدت 45 دقیقه دم کنید.بعد از این مدت برنج را در  سینی سرو کنید .
دستور پخت ۳ روش سوفله سیب زمینی 

متوانید گوشت قلقلی سرخ  شده و خوب پخته شده را جداگانه کنار آلبالو پلو سرو کرد.

آلبالو پلو

آلبالو پلو

آلبالو پلو با مرغ

آلبالو پلو

آلبالو پلو

مواد لازم برای  تهیه آلبالو پلو با مرغ

 • برنج ایرانی :4 لیوان
 • آلبالو: 500 گرم
 • شكر:250 گرم
 • مرغ :1 عدد
 • پیاز:1 عدد
 • روغن و زعفران : به مقدار لازم
 • نمک و ادویه :به مقدار کافی

طرز تهیه آلبالو پلو خوشمزه با مرغ

 1. برای تهیه آلبالو پلو برنج را قبل از پخت به مدت   2 تا  3 ساعت در  آب خیس کنید .
 2. سپس قابلمه مناسب را برداشته تا نیمه آب کنید روی حرارت قرار دهید تا بجوشد و برنج را به آب جوش اضافه کرده بعد ار 10 دقیقه آبکش کنید این زمان بسته به نوع برنج دارد . ولی برای پخت آلبالو  پلو برنج را کمی دون تر  از حالت معمولی  بردارید.
 3. هسته آلبالوها را با هسته گیر یا با نی پلاستیکی بگیرید تا آلبالو له نشود  و آلبالوها را داخل قابلمه ریخته و شکر را روی آلبالوها بریزیدو  یک ساعت صبر کنید تا آلبالو آب بیاندازد. اگر عجله داشتید   لازم نیست زمان دهید .
 4. قابلمه آلبالو و شکر را روی شعله ملایم گاز  قرار دهید. اجازه دهید 10  بجوشد سپس آلبالوهای پخته را از آبکش رد کنید . آلبالوی پخته را کنار بگذارید و  شربت آن را مجدد روی شعله گاز قرار دهید تا بجوشد و قوام آید .
 5.  تکه های مرغ ها را  با مقداری آب، روغن، پیاز، نمک و ادویه بپزید تا آب مرغ تقریباً تمام شود. می توانید مرغ اب پز شده را سرخ کنید یا آبپز استفاده کنید .
 6.  در این مرحله در قابلمه مناسب ته دیگ مورد نظر را انداخته و برنج آبکش شده و آلبالوهای پخته را لایه لایه روی هم بریزید. حرارت را زیاد کنید  وقتی بخار پیچید شعله را کم کنیدو اجازه دهید  به مدت 40 دقیقه برنج دم بکشد.
 7. وقتی برنج دم کشید مقداری از برنج را با شربت آلبالو و مقداری از آن را با زعفران مخلوط کنید. و بقیه برنج را در دیس کشیده و با برنج زعفرانی و آلبالویی تزیین کنیدو مرغ ها را کنار دیس قرار دهید. آلبالو پلوی شما آماده است نوش جان
ابرنوشیدنی‌ها

تقویت مغز/ 9 نوشیدنی فوق العاده مغذی برای تقویت مغزتان

دونات مرغ

دونات مرغ / طرز تهیه دونات مرغ فینگر فود ساده و خوشمزه

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا