5 مزیت اصلی نوشیدن آب کافی برای سلامتی

پنج‌شنبه 15 تیر 1402 سلامت
آب

آب چیست؟

آب مایعی بی رنگ است که از هیدروژن و اکسیژن (H20) تشکیل شده است. برای زندگی حیاتی است، اگرچه کالری ندارد. نوشیدن مقادیر کافی آب یا هیدراته ماندن اولین قانون سلامت و تغذیه است.

ظاهراً بدن ما می تواند هفته ها بدون غذا دوام بیاورد، اما فقط چند روز بدون آب. وقتی متوجه می‌شوید که بدن ما از حدود 60 درصد آب تشکیل شده است و کم‌آبی بدن می‌تواند هم از نظر جسمی و هم از نظر ذهنی ما را تحت تأثیر قرار دهد، منطقی است.

images 36
فواید تغذیه ای آب

ترکیب غذایی دقیق لیوان آب شما به منبع آن بستگی دارد. آب معدنی و چشمه که معمولاً از مخازن و چشمه‌های زیرزمینی به دست می‌آید، ممکن است مواد مغذی بیشتری را به شکل مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم فراهم کند.

. نوشیدن آب در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش دارند، از جمله:

  • کمک به دفع مواد زائد از بدن
  • تنظیم دمای بدن
  • کمک به عملکرد درست مغز

5 مزیت اصلی نوشیدن آب برای سلامتی چیست؟

1. ممکن است حافظه و خلق و خو را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده است که حتی کم آبی خفیف ممکن است حافظه و خلق و خوی را در همه از کودکان گرفته تا افراد مسن مختل کند. هیدراتاسیون بر مغز و همچنین بدن تأثیر می گذارد و تحقیقات نشان داده است که حتی کم آبی خفیف ممکن است تأثیر منفی بر خلق و خوی داشته باشد و ممکن است اضطراب را افزایش دهد.

کمبود آب همچنین ممکن است خطر سردرد یا میگرن را در برخی افراد افزایش دهد.

2. ممکن است به حفظ وزن کمک کند

مغز واقعاً نمی تواند تفاوت بین گرسنگی و تشنگی را تشخیص دهد، بنابراین اغلب ما تشنگی را به عنوان یک “ولع قند” اشتباه می گیریم. دفعه بعد که احساس کردید به چیزی شیرین نیاز دارید، ابتدا یک لیوان آب امتحان کنید.

هیدراته ماندن نیز ممکن است به حفظ وزن کمک کند. تحقیقات نشان داده است که خوردن آب قبل از غذا ممکن است شما را بیشتر سیر کند و بنابراین از طریق سرکوب اشتها باعث کاهش وزن می شود.

این همچنین در یک مطالعه در سال 2015 مورد توجه قرار گرفت که در آن نوشیدنی های رژیمی با آب جایگزین شدند. نتایج نشان داد که این ممکن است منجر به کاهش بیشتر وزن و بهبود مقاومت به انسولین شود.

 

3. ممکن است عملکرد ورزش را بهبود بخشد

تحقیقات زیادی در مورد اثرات هیدراتاسیون یا کم آبی در ورزشکاران انجام شده است و نتایج تقریباً به این نتیجه رسیدند که کم آبی نه تنها بر عملکرد ورزشی بلکه بر عملکرد فیزیولوژیکی نیز تأثیر می گذارد.

 

4. ممکن است از یبوست جلوگیری کند

آب به “حرکت نگه داشتن چیزها” در سیستم گوارش کمک می کند، بنابراین هیدراته ماندن ممکن است به جلوگیری از یبوست در کودکان، بزرگسالان و سالمندان کمک کند. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آب گازدار نیز ممکن است فواید خاصی داشته باشد.

 

7.باعث شفافیت و درخشانی پوست می شود:

مصرف آب کافی به حفظ رطوبت پوست کمک می کند و باعث تولید کلاژن می شود. کلاژن نیز باعث شفاف شدن پوست می شود.

 

6. ممکن است از سلامت سیستم ادراری حمایت کند

هیدراتاسیون ضعیف ممکن است خطر ایجاد یا عود سنگ کلیه را در برخی افراد افزایش دهد. مطالعات همچنین نشان داده اند که نوشیدن مقادیر کافی آب ممکن است خطر عفونت مثانه و عفونت های دستگاه ادراری از جمله سیستیت را در زنان کاهش دهد.

 

توجه: بزرگسالان به طور متوسط روزانه 6 تا 8 لیوان یا فنجان مایع آبرسان مصرف کنند. این شامل شیرهای کم‌چرب، نوشیدنی‌های کم قند یا بدون قند، چای و قهوه است. با این حال، این ممکن است بسته به سن، جنسیت و سطح فعالیت شما متفاوت باشد. به عنوان مثال، اگر در حال ورزش یا زمانی که هوا گرم است، ممکن است به آب بیشتری نیاز داشته باشید.

Untitled 14

چند راهکار برای نوشیدن آب کافی در طول روز:

  • هر جا می روید یک بطری آب همراه خود داشته باشید. همراه داشتن بطری یک یادآوری برای نوشیدن آب است.
  • میزان مصرف آب را به یاد داشته باشید. برای این کار می توانید از بطری های درجه بندی شده استفاده کنید.
  • نیمی از آب مورد نیاز بدن خود را تا ظهر استفاده کنید. مقدار آب لازم در طول روز را می توانید تا یک ساعت پیش از خوابیدن مصرف کنید.
  • می توانید برای یادآوری از زنگ ساعت گوشی و یا اپلیکیشن های یادآوری نوشیدن آب استفاده کنید.
ورزش

5 فایده برتر ورزش برای سلامتی

هفت چاکرا

معرفی هفت چاکرا و خصوصیات چاکرها در روح و جسم

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا