8مزایای آبجو/آیا مصرف آبجو فوایدی برای سلامتی دارد؟

شنبه 17 دی 1401 سلامت
آبجو

مزایای سلامتی مصرف آبجو

آبجو نوشیدنی ای است که از تخمیر جو مالت دار توسط مخمر و رازک به دست می آید. این یکی از نوشیدنی های الکلی است که برای قرن ها توسط مردم در سراسر جهان مصرف می شود.

در حالی که بسیاری از مردم نوشیدن شراب را سالم می دانند، اکثر مردم نمی دانند که مصرف آبجو در حد اعتدال نیز مفید است. این مقاله به دنبال بررسی مزایای سلامتی مصرف آبجو است.

 

آبجو ممکن است بر اساس محتوای الکل و تعداد کالری که بسته بندی می کند به عنوان آبجو سبک و آبجو استاندارد یا معمولی طبقه بندی شود. همانطور که از نام آن پیداست، آبجو سبک کالری کمتر و محتوای الکل کمتری دارد، در حالی که آبجو معمولی یا معمولی کالری بیشتری می دهد و الکل بیشتری دارد.

هر دو نوع آبجو حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و اسیدهای آمینه تولید شده توسط مخمر در طی فرآیند تخمیر هستند.

مصرف آبجو در حد اعتدال با مزایای سلامتی زیر همراه است:

مزایای سلامتی مصرف آبجو

مزایای سلامتی مصرف آبجو

1. تغذیه را بهبود می بخشد

علاوه بر ویتامین ها و اسیدهای آمینه تولید شده در طی تخمیر، برخی از مواد مغذی ضروری در غلات و رازک مورد استفاده برای تخمیر وجود دارد.

قابل ذکر است که ویتامین های B کمپلکس محلول در آب مانند نیاسین، ریبوفلاوین، اسید فولیک، ویتامین B6، ویتامین B12 و اسید پانتوتنیک به مقدار قابل توجهی در آبجو وجود دارد و به ارزش غذایی آن می افزاید.

بنابراین، مصرف منظم آبجو می تواند از اختلالات کمبود ویتامین مانند اسکوربوت و بری بری جلوگیری کند.

 

2. سلامت قلب را حفظ می کند

مصرف آبجو می تواند به حفظ سلامت قلب شما کمک کند

بیماری عروق کرونر قلب (CHD) یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان امروز است. شواهد تحقیقاتی نشان می دهد که مصرف منظم مقادیر متوسط آبجو به طور قابل توجهی سلامت قلب را بهبود می بخشد و خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. مصرف متوسط آبجو باعث کاهش سطح تری گلیسیرید و کلسترول در خون می شود.

ماءالشعیر دارای پلی فنل های زیادی است که به دلیل آن به عنوان یک آنتی اکسیدان برای کاهش کلسترول LDL (کلسترول بد) و افزایش کلسترول HDL (کلسترول خوب) در خون عمل می کند.

مهمتر از همه، الکل موجود در آبجو به عنوان ضد استرس و رقیق کننده خون عمل می کند و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد. همچنین، آبجو نسبت به شراب و مشروبات الکلی محافظت بهتری برای قلب ایجاد می کند، زیرا باعث افزایش سطح هموسیستئین نمی شود که یک ماده شیمیایی مرتبط با خطر بیشتر بیماری قلبی است.

 

3. خطر ابتلا به پوکی استخوان را کاهش می دهد

آبجو حاوی سیلیکون و هومولون (اسید موجود در آبجو جدا شده از رازک) است که هر دو باعث کاهش پوکی استخوان می شوند.  آبجو همچنین حاوی فلاونوئیدهایی است که باعث تقویت استخوان‌های قوی‌تر می‌شود.

 

4. خواص ضد سرطانی را نشان می دهد

زانتوهومول، یک فلاونوئید موجود در رازک دارای خواص ضد سرطانی است. نشان داده شده است که سرطان روده بزرگ، سرطان سینه و بسیاری از سرطان های دیگر را مهار می کند.

اتانول نوعی الکل است که در نوشیدنی‌های الکلی یافت می‌شود، خواه این نوشیدنی‌ها آبجو، شراب، مشروبات الکلی (الکل‌های مقطر) یا سایر نوشیدنی‌ها باشند. نوشیدنی های الکلی حاوی درصدهای متفاوتی از اتانول هستند، اما به طور کلی، یک نوشیدنی با اندازه استاندارد از هر نوع حاوی تقریباً همان مقدار اتانول (حدود نیم اونس) است.

به طور کلی، به نظر می رسد میزان الکلی که فرد در طول زمان می نوشد، نه نوع نوشیدنی الکلی، مهم ترین عامل در افزایش خطر ابتلا به سرطان باشد. بیشتر شواهد نشان می دهد که این اتانول است که خطر را افزایش می دهد، ن

مزایای سلامتی مصرف آبجو

مزایای سلامتی مصرف آبجو

5. اثرات ضد دیابتی دارد

دیابت نوع 2 شایع ترین نوع دیابت است و به دلیل مقاومت به انسولین در بدن است. هومولون ها، نوعی مولکول موجود در آبجو، گزارش شده است که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش می دهد.

مردان با مصرف زیاد آبجو خطر ابتلا به پیش دیابت را بیشتر نشان دادند. به طور کلی، مصرف زیاد الکل خطر تنظیم غیرطبیعی گلوکز را در مردان افزایش می دهد. در زنان، این ارتباط پیچیده تر است: کاهش خطر با مصرف کم یا متوسط و افزایش خطر با مصرف زیاد الکل.

 

6. خطرات زوال عقل را کاهش می دهد

مصرف آبجو در حد اعتدال می تواند به کاهش خطر زوال عقل کمک کند

زوال عقل و پیشرفت متعاقب آن به بیماری آلزایمر یکی از بیماری های تخریب کننده عصبی اصلی است که بسیاری از افراد مسن را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. بسیاری از گزارش ها حاکی از ارتباط بین عدم تعادل روانی در مغز و بیماری آلزایمر است.

قابل ذکر است که آلومینیوم در ایجاد زوال عقل نقش دارد. تحقیقات اخیر نشان داده است که آبجو با جذب آلومینیوم تداخل دارد و بنابراین مصرف منظم آبجو در مقادیر متوسط خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می دهد.

 

7. عملکرد کلیه را بهبود می بخشد

اگرچه برخی گزارش‌ها حاکی از تأثیر مضر مصرف آبجو بر عملکرد کلیه است، تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که مصرف آبجو در مقادیر متوسط ممکن است مفید باشد. این به این دلیل است که پلی فنول ها و آنتی اکسیدان های موجود در آبجو آسیب کلیه را کاهش داده و عملکرد کلی کلیه را بهبود می بخشد.

 

8. سایر مزایای سلامتی

آبجو به دلیل وجود ایزو هومولون های رازک، فعالیت ضد باکتریایی را در برابر اکثر باکتری های گرم مثبت نشان می دهد. نشان داده شده است که ترکیب دیگری به نام β-پسودوریدین که از آبجو جدا شده است از سلول ها در برابر آسیب های ناشی از تشعشع محافظت می کند.

همچنین نشان داده شده است که آبجو از دندان ها در برابر پوسیدگی دندان محافظت می کند و از این رو برای کاربردهایی مانند دهان شویه استفاده می شود.

مزایای سلامتی مصرف آبجو

مزایای سلامتی مصرف آبجو

کلمه پایانی

بسیاری از مردم در سراسر جهان از آبجو لذت می برند. با این حال، مصرف بیش از حد می تواند منجر به بسیاری از اختلالات مرتبط با اعتیاد به الکل مانند کبد چرب و عوارض عصبی شود.

هنگامی که در حد اعتدال مصرف شود، می تواند مفید باشد و چندین فواید سلامتی را به همراه دارد. از این رو، اعتدال کلید سلامت و لذت است.

فواید آب کلم و کرفس

8فواید آب کلم و کرفس برای سلامتی

احساس خستگی

11 دلیل که چرا همیشه احساس خستگی می کنید

×

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

انتخاب استان برای وضعیت آب‌و‌هوا