×

منوی بالا

منوی اصلی

منوی سایدبار


» سلامت » علائم و دلایل بروز تب شالیزار در انسان-سلامت

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۶/۲۰ - ۱۱:۴۲

 کد خبر: 33217
 80 بازدید
 دیدگاه‌ها برای علائم و دلایل بروز تب شالیزار در انسان-سلامت بسته هستند

علائم و دلایل بروز تب شالیزار در انسان-سلامت

علائم و دلایل بروز تب شالیزار در انسان-سلامت

مدیر جهاد کشاورزی بهشهر گفت: سرفه خشک، تب، سردرد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ و لرز از علایم بیماری تب شالیزار در انسان است.

به گزارش ایلنا، خلیل حقیقی مدیر جهاد کشاورزی بهشهر در کارگاه آموزشی پدافند غیرعامل با عنوان تب شالیزار که در اردوگاه نظامی عباس آباد شهرستان بهشهر برگزار شد، اظهار کرد: لپتوسپیروز یک بیماری باکتریایی است که از طریق نوعی انگل فنری شکل در آب از پوست خراشیده، چشم و غشاهای مخاطی به ویژه در فصل بهار و تابستان وارد بدن انسان می شود.

وی ادامه داد: این بیماری بیشتر در مناطقی دارای بارندگی بالا، گرم و حاره­ای، زمین­های گلی، کنار دریاچه­ ها، ماندآب­ها و اراضی شالیزاری اتفاق می افتد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهشهر خاطرنشان کرد: درجه حرارت محیط بین ۷ و ۳۶درجه سانتیگراد، pH حدود ۶ تا ۸ و زمین‌های گل آلود با زهکشی ناقص، افزایش ناگهانی درجه حرارت محیط توأم با افزایش نزولات آسمانی و ایجاد سیلاب های فصلی، شرایط مساعد برای وقوع بیماری را فراهم می‌کند.

این مسؤول با بیان اینکه تشخیص به موقع زمان بیماری می تواند در درمان این بیماری بسیار موثر باشد، افزود: مهمترین منبع آلودگی، ادرار حیوان مبتلا، جنین سقط شده، بافت های آلوده، ترشحات و شیر آلوده به طور مستقیم یا پس از آلودگی محیط از راه‎های انتقال تب شالیزار است.

حقیقی درباره علائم این بیماری در حیوان گفت: علایم عمومی بیماری­ مانند بی­حالی، عدم تمایل به حرکت و بی­ اشتهایی در این بیماری مشاهده می شود و در دام­های شیری ممکن است رنگ شیر تغییر پیدا کند و زرد شود و یا لخته­های خون در آن دیده شود و در دام­ های آبستن ممکن است سقط جنین رخ دهد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بهشهر درباره علائم تب شالیزار در انسان گفت: سرفه خشک، تب، سردرد، درد عضلانی، تهوع و استفراغ و لرز از علایم این بیماری در انسان است.

وی جلوگیری از ایجاد فاضلاب در محل زندگی دام­ها و خشک کردن آنها را از مهمترین راه­های پیشگیری این بیماری عنوان کرد.

منبع : عصر ایران


برچسب ها :
دسته بندی : سلامت
تبلیغات

دیدگاه بسته شده است.

تبلیغات
Dayan Portal