» گوناگون » اشکودا چطور موفق شد؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۱۷ - ۱۷:۵۲

 کد خبر: 119460
 229 بازدید

اشکودا چطور موفق شد؟

اشکودا چطور موفق شد؟

اشکودا چطور موفق شد؟

شرکت خودروسازی اشکودا,صنعت خودرو,جمهوری چک
 تا به حال درباره شرکت خودروسازی اشکودای چک در ایران حرف زیادی زده نشده است. این شرکت اروپایی که توانسته ظرف یک دهه به فروشی ۱میلیون دستگاهی در بازارهای جهان دست یابد، در اروپا چیزی بیش از تویوتا و هیوندای فروش داشته و برنامه‌های وسیعی را برای افزایش تولید تا سقف ۱.۵ میلیون دستگاه در دست اجرا دارد.

اشکودا که هم‌اینک به مرز تولید ۷۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۷ در اروپا نائل آمده، با فروش سالانه ۱.۲ میلیون دستگاه خودرو در ۱۱۰ کشور جهان یکی از گزینه‌های اصلی ورود به بازار ایران جهت تولید خودرو ارزان پس از برجام بود که پس از رصد وضعیت نامناسب کسب و کار در ایران، عطای ورود به کشور را برای دومین بار پس از انقلاب به لقایش بخشید. در گزارشی جالب به بررسی مهمترین نکات پیرامون وضعیت گذشته و امروز این شرکت، و نیز چشم‌انداز آینده پرنده پراگ می‌پردازیم.

 

تاریخ چک؛ تاریخ زوال کمونیسم

جمهوری چک همیشه یکی از خاص‌ترین کشور‌های اروپای شرقی بوده که از قبل درگیری و سپس گذر از بحران‌های سیاسی اقتصادی ملی و بین المللی، هم‌اینک به مدلی موفق در جهان برای طی کردن راه توسعه یافتگی بدل شده است. کشور تا خرخره درگیر در کمونیسم که طی قرن بیستم ۴ بار با کمونیسم گلاویز شد، سرانجام با فروپاشی شوروی سابق و آزادی از دستان چدنی کمونیسم، نخستین گام‌ها برای تبدیل شدن به قطب صنعتی اروپای شرقی را به سرعت پیمود.

 

در این راه، شاید شرکت خودروسازی اشکودا را بتوان نمونه بارزی از رشد سریع طی کمتر از دو دهه دانست که باپیوستن به زنجیره جهانی فولکس‌واگن در سال ۱۹۹۹، پس از چند سال به یک مدعی بزرگ در بازار خودرو اروپا تبدیل شد.

 

تاسیس؛ از دوچرخه سازی تا خودروسازی

درست ۱۲۲ سال و ۷ ماه پیش در چنین روزهایی، بنگاه صنعتی کلمنت اند کلاین در قلب پراگ دست به تاسیس برند اشکودا زد. این کار که با هدف تولید خودرو‌های سواری و تجاری صورت پذیرفته بود، خیلی سریع اشکودا را به یکی از مدعیان جدی تولید اتومبیل در شرق و مرکز اروپا بدل ساخت.

 

شرکت خودروسازی اشکودا,صنعت خودرو,جمهوری چک

نام اشکودا از مهندس خلاق شرکت کلمنت اند لورین یعنی امیل اشکودا برگرفته شده که نقش مهمی در طراحی و تولید خودرو‌های این برند دارد. لوگو شرکت هم تیرکوچک با بال‌های پرنده در حال پرواز است که در مرکز یک دایره جا خوش کرده است.

 

اولین‌ها؛ پیشرو‌ها

در اوائل تولید این برند، نام دو مالک شرکت یعنی واسلاو لورین و واسلاو کلمنت روی خودرو‌ها نصب می‌شد، ولی از اوایل سال ۱۹۱۵ دیگر اشکودا تنها با نام خود خودرو تولید می‌کرد. اولین خودرو کاملا مستقل شرکت اشکودا هم مدل ۴۲۲ ساخت ۱۹۲۹ بود.

 

شرکت خودروسازی اشکودا,صنعت خودرو,جمهوری چک

 

فروش خوب، اوضاع مالی ردیف

مجموع فروش اشکودا در یک دهه اخیر در بازار اروپا به مرز ۵.۵ میلیون دستگاه سر می‌زند ضمن اینکه سود سالانه این شرکت بیش از ۱.۶ میلیارد یورو بوده ضمن اینکه سود عملیاتی این بنرد سال ۲۰۱۷ حدود ۳۴ درصد رشد داشته است. فروش این شرکت در بازار چین سال گذشته به مرز ۳۳۵ هزار دستگاه رسید که باعث شد اشکودا بالاتر از رنو، پژوسیتروئن و بسیاری برند‌های مشهور دیگر، خود را در مقام یک اتومبیل‌ساز پیشرو اروپایی به خریداران چینی معرفی کند.

 

ژن‌های فولکس، جاذبه آئودی

پنج اتومبیل محبوب و موفق این شرکت به مدد استفاده از پلتفرم جهانی فولکس واگن و نیز موتور و گیربکس‌های فوق العاده بادوام آئودی توانسته‌اند خود را رد بین ۱۰۰ اتومبیل پرفروش بازار قاره سبز جا کنند. موفق‌ترین خودرو این شرکت البته هنوز هم هاچ‌بک فابیا و سدان بزرگ و مجلل سوپرب است ضمن اینکه دو شاسی بلند کاروک و کودیاک هم جزو موفق‌ترین اتومبیل‌های رده خود در اروپا و البته بازار‌های جهانی هستند. موفق‌ترین خودرو‌های اشکودا در چین هم سوپرب و کودیاک هستند که در ۱۸ ماه اخیر به ترتیب ۶۵ و ۷۵ هزار دستگاه در این کشور فروش داشته‌اند.

 

چشم‌انداز؛ برقی‌های ارزان

اشکودا یکی از عناصر حیاتی در نقشه ۲۰۳۰ گروه خودروسازی فولکس است. بر این مبنا قرار است بخشی از سرمایه‌گذاری ۳۰ میلیارد دلاری فولکس‌واگن به طراحی و تولید خودرو‌های ارزان بردبلند و برقی در شرکت اشکودا اختصاص یابد که کراس‌اوور اسپورت ویژن‌ای (VISION E) نخستین محصول از یان برنامه ده ساله است.

 

 

farade​ed.‎​ir

مرجع : سرپوش


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : گوناگون
ن
Bilit Arzan Bilit Kish
ارسال دیدگاه

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

DMCA.com Protection Status